O FUNDACJI / HISTORIA

Opolska Fundacja Filmowa OFFilm, powstała w roku 2013. Głównym celem działalności jest produkcja filmów. Są to filmy edukacyjno-historyczne, krajoznawcze, przyrodnicze oraz promocyjne, przygotowane dla widzów bez ograniczeń wiekowych i terytorialnych.

Poprzez filmy staramy się pokazywać region opolski jako ciekawy, atrakcyjny, pełen nieodkrytych tajemnic zarówno dla turysty jak i mieszkańca. Odkrywamy mało znaną i często zapomnianą historię miejsc, obiektów czy osób.

Opolszczyzna to specyficzny region w skali kraju. To tutaj na przestrzeni wieków, było i jest jeszcze wiele kultur i wyznań. Były to kultury: słowiańska, czeska, polska, niemiecka, śląska oraz żydowska, a dominującymi wyznaniami były, katolickie, luterańskie – ewangelicko augsburskie i mojżeszowe – judaizm.

W naszych produkcjach, nie zapominamy o bogatym życiu w przyrodzie. Z kamerą obserwujemy „mieszkańców” dawnej Puszczy Śląskiej.

Pomagamy instytucjom, samorządom i zwykłym mieszkańcom w poznawaniu ich przeszłości, promując jednocześnie poszczególne zakątki województwa opolskiego.

Prowadzimy również inne działania przygotowywane dla mieszkańców Opola i województwa. Są to różnego rodzaju eventy, inscenizacje teatralne, spotkania autorskie, koncerty, organizowane w formie atrakcyjnych wydarzeń.

Niezwykle ważnym wydarzeniem w dziejach istnienia Fundacji, jest wydanie unikatowej w formie i treści, książki, „Piłka ręczna w Opolu. Historia nieznana”.

Jest to historia piłki ręcznej w Opolu od czasów jej powstania w latach 30-tych XX wieku, poprzez lata świetności do lat 90-tych XX wieku. W książce opisane zostały zapomniane wydarzenia, nieznane losy wybranych zawodniczek i zawodników, mistrzyń i mistrzów Polski, reprezentantów kraju. Pokazane zostały zdjęcia z prywatnych archiwów nigdy nie publikowane. Wartość merytoryczna jak i dokumentacja fotograficzna jest niezwykłym wydarzeniem w dziejach tej dyscypliny w Opolu.

Książka jest do kupienia w Fundacji. Po złożeniu zamówienia i przesłaniu potwierdzenia wpłaty, wysyłamy kurierem lub pocztą. 

 

Dzięki członkom Fundacji jak i współpracownikom, będących również zawodowymi mediatorami sądowymi, realizujemy szkolenia, warsztaty w szkołach ponadpodstawowych oraz instytucjach z komunikacji w sporach i rozwiązywaniu konfliktów. Zajmujemy się także mediacjami sądowymi i pozasądowymi.  

By móc co roku realizować kolejne nasze projekty, Fundacja stara się o środki finansowe z różnych źródeł. Piszemy projekty i składamy wnioski, prowadzimy działalność gospodarczą oraz otrzymujemy dotacje i darowizny.  

Jest to niezwykle trudne zadanie, jednakże dzięki determinacji zespołu, posiadanych już wymiernych efektach naszej pracy, staramy się o środki finansowe na realizację kolejnych projektów.

Nie zamykamy się tylko w naszym regionie. Jesteśmy otwarci na realizację innych pomysłów oraz idei powstałych w kraju jak i poza granicami.

 

Naszym największym atutem są ludzie z pasją, z zaangażowaniem i wielkim profesjonalizmem podchodzący do tego co robią. Ich pasją jest FILM. Ich powołaniem jest FILM. Ich profesją jest FILM.

2014
2014

Zrealizowaliśmy pierwsze produkcje dwóch filmów krajoznawczych: "Pokój z widokiem oraz "Głuchołazy szlak złota i czarownic"

2015
2015

Jest to rok w którym realizujemy kolejny odcinek filmu krajoznawczego oraz rozpoczynamy produkcję pierwszego odcinka serialu „Opole miasto legend i tajemnic"

2016
2016

Realizacja drugiego odcinka filmu w ramach serialu „Opole miasto legend i tajemnic”. Tytuł „Opole Piastów” oraz dwóch filmów przyrodniczych pt. „Na tropach Puszczy Śląskiej”

W miesięczniku "opole i kropka" ukazuje się cykl artykułów opracowanych przez członków fundacji.

2017
2017

Realizacja dwóch filmów w ramach serialu „Opole miasto legend i tajemnic”. Trzeci odcinek to „Czas burz i zamętu” oraz Czwarty odcinek „Złote czasy przemysłu i rejencji”

W roku tym, zrealizowano także dwie inscenizacje teatralne (w marcu i listopadzie), w Kościele Klasztoru Franciszkanów. Były to rekonstrukcje z pobytu króla Jana Kazimierza w Opolu w roku 1655

W roku tym kontynuowaliśmy zbieranie materiałów do Książki – albumu "Piłka ręczna w Opolu. Historia nieznana"

2018
2018

Produkcja filmu pt. „Byczyna utracone dziedzictwo” oraz V części serialu „Opole miasto legend i tajemnic” pt. „Z Niemiec do Polski”

W roku tym rozpoczęliśmy szkolenia dla młodzieży szkół ponadpodstawowych Opola, z mediacji rówieśniczych

Na zlecenie NBP/O Opole, zrealizowaliśmy produkcję Pikniku z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości

Dysponując tylko środkami własnymi wydaliśmy książkę „Piłka ręczna w Opolu. Historia nieznana”

2019
2019

Produkcja filmu pt. „Moszna historia, która nigdy się nie kończy”, zrealizowana na zlecenie Moszna Zamek Sp. z o.o. oraz VI części filmu w ramach serialu „Opole miasto legend i tajemnic”. Tytuł „Nowe życie miasta”

W roku tym zakończyliśmy projekt dotyczący organizacji w Opolu, eventów z okazji otwarcia po rewitalizacji dwóch placów miejskich Opola, Placu św. Jana Pawła II i placu św. Sebastiana. Dodatkowo zrealizowaliśmy filmowy dokument z prac rewitalizacyjnych „Opolskie place wczoraj i dziś”

Był to rok w którym, po raz kolejny przeprowadziliśmy dla uczniów szkół zawodowych Opola, warsztaty z zakresu komunikacji w sporach – mediacji

2020
2020

Premiera filmu 27 stycznia w kinie Helios w Opolu, „Moszna historia, która nigdy się nie kończy..."

Ze względu na ograniczenia pandemiczne zmuszeni byliśmy ograniczyć się do realizacji tylko jednej produkcji. Był to film „Zamki i Pałace Opolszczyzny” odc. 1, w którym podróżując balonem odwiedzamy zamki i pałace znajdujące się na trasie z Opola do Kędzierzyna Koźla. Przewodnikiem w podróży była Kamila Świerc Miss Polski 2017.

2021
2021

Produkcja i premiera filmu „Opole na weekend”. W filmie ukazujemy zmieniający się pejzaż miasta z jego zabytkami, miejscami historii, kultury, rozrywki, ważnych wydarzeń widziany oczami turysty, który wiele lat temu przyjechał na chwilę, a został na stałe. Na podstawie opinii internautów (na podstawie danych z Miasta Opola, w pierwszym tygodniu od premiery w roku 2021, film obejrzało ponad 80 tysięcy osób. Według opinii internautów i widzów podczas pokazów, „jest to najlepszy film promocyjny jaki kiedykolwiek powstał o Opolu”.

Produkcja i premiera filmu „Tytan” filmowa biografia Andrzeja Hamady. Jest to opowieść, o człowieku, którego biografia obejmuje niezwykłe życie osoby, wydarzenia z nim związane od lat 30-tych, XX wieku, aż do czasów współczesnych. To opowieść o Człowieku, który już za swego życia stał się cząstką 1000 letniej historii miasta Opola.

Produkcja pierwszego odcinka cyklu filmów „Religie i wyznania Śląska Opolskiego” – Luteranie. W filmie pokazane zostało życie mieszkańców wyznania luterańskiego oraz różnorodność obiektów sakralnych od czasów głoszonych „prawd” Marcina Lutra na terenach Śląska Opolskiego tj. 1524 roku, do czasów współczesnych. Dzięki zachowanym dokumentom, (unikatowe pojedyncze egzemplarze drukowane od XVI wieku tzw. "białe kruki"), poprzez wydania ksiąg i kazań pastorów dla wiernych z XVII i XVIII wieku.

2022
2022

ORGANIZACJA POKAZU FILMU „LUTERANIE” ORAZ SPOTKANIE KATARZYNY KOWALSKIEJ KSIĘDZA LUTERAŃSKIEGO, PIERWSZEJ KOBIETY Z OPOLSZCZYZNY Z MIESZKAŃCAMI OPOLA.

ORGANIZACJA POKAZU FILMU BIOGRAFICZNEGO „TYTAN” ORAZ SPOTKANIE GŁÓWNEGO BOHATERA Z MIESZKAŃCAMI OPOLA.

ORGANIZACJA WYDARZENIA, 59 ROCZNICY OBCHODÓW ZDOBYCIA PRZEZ ZESPÓŁ PIŁKI RĘCZNEJ KOBIET ODRY OPOLE, TYTUŁU MISTRZYŃ POLSKI – SPOTKANIE Z UCZESTNICZKAMI WYDARZEŃ Z ROKU 1963. WRĘCZENIE PAMIĄTKOWYCH PUCHARÓW, DYPLOMÓW I PODZIĘKOWAŃ.

PRODUKCJA 3 FILMOWYCH SPOTÓW PROMOCYJNYCH „PRZEBOJOWE OPOLE”.

PRODUKCJA 12 FILMOWYCH SPOTÓW PROMOCYJNYCH „PODRÓŻUJ PO OPOLSKU”.

OFFILM W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Skip to content