INNE PROJEKTY

Prowadzimy również inne działania przygotowywane dla mieszkańców Opola i województwa. Są to różnego rodzaju eventy, inscenizacje teatralne, pokazy filmów i spotkania autorskie, koncerty, organizowane w formie atrakcyjnych wydarzeń. 

Niezwykle ważnym wydarzeniem w dziejach istnienia Fundacji, jest wydanie unikatowej w formie i treści, książki, „Piłka ręczna w Opolu. Historia nieznana”.

Jest to historia piłki ręcznej w Opolu od czasów jej powstania w latach 30-tych XX wieku, poprzez lata świetności do lat 90-tych XX wieku. W książce opisane zostały zapomniane wydarzenia, nieznane losy wybranych zawodniczek i zawodników, mistrzyń i mistrzów Polski, reprezentantów kraju. Pokazane zostały zdjęcia z prywatnych archiwów nigdy nie publikowane. Wartość merytoryczna jak i dokumentacja fotograficzna jest niezwykłym wydarzeniem w dziejach tej dyscypliny w Opolu.

Książka jest do kupienia w Fundacji. Po złożeniu zamówienia i przesłaniu potwierdzenia wpłaty, wysyłamy kurierem lub pocztą.

ARTYKUŁY PRASOWE

W roku 2016 ukazał się cykl artykułów historycznych dotyczących wybranych wydarzeń z historii miasta Opola, opracowanych przez członków Fundacji w miesięczniku „Opole i kropka”.

OPOLE I KROPKA NR 4/2016 (KWIECIEŃ)

ARTYKUŁ NA STRONACH 24-25

OPOLE I KROPKA NR 7/2016 (LIPIEC)

ARTYKUŁ NA STRONACH 26-27

OPOLE I KROPKA NR 8/2016 (SIERPIEŃ)

ARTYKUŁ NA STRONACH 24-25

OPOLE I KROPKA NR 11/2016 (LISTOPAD)

ARTYKUŁ NA STRONACH 22-23

POKAZY PREMIEROWE I PRZEDPREMIEROWE

„OPOLSKIE TURYSTYCZNIE”

„BROŃMY SWEGO OPOLSKIEGO – CZYLI WSPOMNIENIA Z OKOOP-U”

„ZAMKI I PAŁACE OPOLSZCZYZNY” CZ. 3

„OPOLE POCZDAM, INTEGRACJA W PARTNERSTWIE”

„NIEZNANE HISTORIE ZNANEGO FESTIWALU – CZYLI OPOLE W 60 LAT”

SPOTY "PODRÓŻUJ PO OPOLSKU"

Produkcja 12 filmowych spotów promocyjnych „Podróżuj po Opolsku”.

SPOTY "PRZEBOJOWE OPOLE"

Produkcja 3 filmowych spotów promocyjnych „Przebojowe Opole”.

PIŁKARKI RĘCZNE MISTRZYNIAMI POLSKI - 59 ROCZNICA

Organizacja wydarzenia, 59 rocznicy obchodów zdobycia przez zespół piłki ręcznej kobiet Odry Opole, tytułu Mistrzyń Polski – spotkanie z uczestniczkami wydarzeń z roku 1963. Wręczenie pamiątkowych pucharów, dyplomów i podziękowań.

PREMIERA FILMU "TYTAN"

Organizacja pokazu filmu biograficznego „Tytan” oraz spotkanie głównego bohatera z mieszkańcami Opola.

PREMIERA FILMU "LUTERANIE"

Organizacja pokazu filmu „Luteranie” oraz spotkanie Katarzyny Kowalskiej księdza luterańskiego, pierwszej kobiety z Opolszczyzny z mieszkańcami Opola.

INSCENIZACJE TEATRALNE

W roku 2017 realizowaliśmy dwie inscenizacje teatralne (w marcu i listopadzie), w Kościele Klasztoru Franciszkanów. Były to rekonstrukcje z pobytu króla Jana Kazimierza w Opolu w roku 1655, w trakcie których uroczyście odczytano oryginał Uniwersału Królewskiego o powstaniu przeciw Szwedom.

EVENTY

W roku 2019 zakończyliśmy projekt dotyczący organizacji w Opolu, eventów z okazji otwarcia po rewitalizacji dwóch placów miejskich Opola, Placu św. Jana Pawła II i placu św. Sebastiana.

PUBLIKACJA – KSIĄŻKA „PIŁKA RĘCZNA W OPOLU. HISTORIA NIEZNANA”

Po kilku latach zbierania materiałów, setkach spotkań, kilkudziesięciu wywiadach, zebraniu ok. tysiąca zdjęć, zakończyliśmy prace przy książce. Dysponując tylko środkami własnymi wydaliśmy książkę „Piłka ręczna w Opolu. Historia nieznana”. Zostało jeszcze u nas w archiwum mnóstwo materiałów, które postaramy się wydać w kolejnej publikacji.

 

POKAZY PRZEDPREMIEROWE I PREMIEROWE FILMÓW

W kinie Helios autorzy filmu o zamku w Mosznej zaprezentowali swój film. Produkcja nosi tytuł “Moszna, historia która nigdy się nie kończy”.

Widzowie w kinie przyjęli ten obraz entuzjastycznie. Oklaskiwani byli aktorzy, reżyser, scenarzyści, producenci i operatorzy kamer obecni na premierze filmu.

– Praca przy tym filmie była bardzo miła, bo przecież pracowaliśmy w zamku – mówi z uśmiechem jeden ze współscenarzystów Jacek Kaczor. – To taki format, który jest dość odkrywczy, bo łączy w sobie i fabułę, ale tak trochę dokumentu, trochę narracji. Takiej związanej z legendami, więc sama forma filmu jest dość ciekawa.

Opolski aktor Krzysztof Jarota tym razem wystąpił w podwójnej roli.

– Popełniłem film jako reżyser i współscenarzysta. Na dużym ekranie, to pierwszy raz. Tym bardziej jako scenarzysta i reżyser. Bo mieć wyobrażenia, ale potem to przenieść na duży ekran, gdzie wszystkie te artefakty nie do osiągnięcia mogą wyjść, to potrzeba wielkiej precyzji.

– Oglądam ten film po raz drugi i dobrze, że pojawił się na dużym ekranie – dodaje Joanna Domagała, dyrektorka kina. – Zrobił na mnie wrażenie ten film, przede wszystkim to tak jakbym oglądałam film fabularny. Zrobiony w profesjonalnym studiu, z aktorami, z fabułą. To jest taki dokument, nie dokument. Trochę fabularyzowany. Jestem pełna podziwu, świetnie to wygląda. Jest jakaś magia w tym filmie.

Film wyprodukowała Opolska Fundacja OFFilm z Moszna Zamek przy współudziale sponsorów i samorządu. Film ukazał się na płycie DVD, która będzie dostępna w zamku w Mosznej.

 

Artykuł autorstwa Mariusza Majerana (Radio Opole)
pełna treść artykułu dostępna na stronie radia 

OFFILM W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Skip to content