O FUNDACJI / DZIAŁALNOŚĆ

ROK 2023 ZREALIZOWALIŚMY:

„NIEZNANE HISTORIE ZNANEGO FESTIWALU”, to opowieść o opolskich festiwalach pokazana z zupełnie innej perspektywy. W filmie, festiwal, jest pokazany przez pryzmat miasta Opola, w którym się odbywa – „Stolicy Polskiej Piosenki”, widziany przez historie i opowieści ludzi, dziejące się poza amfiteatrem, na rynku miasta, hotelach, lokalach, skwerach i placach. W rytmie miasta, otoczeniu…, wśród jego gości, a także mieszkańców. To, opowieść uwzględniająca wiele, bardziej lub mniej prawdziwych anegdot i sytuacji zabawnych z życia artystów i nie tylko.

Zachęcamy do obejrzenia produkcji w zakładce projekty filmowe.

„OPOLE POCZDAM INTEGRACJA W PARTNERSTWIE”, to film opowiadający historię 50-letniej współpracy pomiędzy miastami partnerskimi Opole-Poczdam, wzajemnej integracji społeczeństw i płynących z niej korzyści, jednocząc ludzi ponad granicami. Ruch miast bliźniaczych, pomimo różnych okresów zmian historycznych, nie przestał się rozwijać dając wzajemne korzyści na wielu płaszczyznach m.in. kulturowej, naukowej, artystycznej, gospodarczej, ale przede wszystkim  integracyjnej.

Zachęcamy do obejrzenia produkcji w zakładce projekty filmowe.

Realizacja na terenie siedmiu powiatów Województwa Opolskiego, pokazów filmów edukacyjno-historycznych “Religie i wyznania Śląska Opolskiego“.  W filmach zrealizowanych przez Opolską Fundację Filmową, przedstawione jest życie mieszkańców wyznania ewangelicko-augsburskiego – tytuł filmu “Luteranie”,  oraz wyznania hebrajskiego, tytuł filmu – “Mojżeszowe dziedzictwo”. Dodatkowo przed pokazami przeprowadzane były przez ekspertów specjalne zajęcia z historii lokalnej. 

„BROŃMY SWEGO OPOLSKIEGO” – W roku 2023, mija 25 lat od wydarzeń, które całej Polsce pokazały, że mieszkańcy województwa opolskiego potrafią zjednoczyć się we wspólnej sprawie. Był rok 1998, kiedy ówczesne władze rządowe pracowały nad reformą administracyjną kraju. Jednym z jej skutków miało być zmniejszenie liczby województw z 49 do 12. Opolskie znalazło się w grupie regionów likwidowanych. Opolanie postanowili walczyć o swoje, wiedzieli, że Województwo Opolskie to region, który nie pasował ani do Dolnego, ani do Górnego Śląska. Niewielka grupa osób, zmobilizowała i wezwała do walki całe województwo. Już dziesiątego stycznia powołano Obywatelski Komitet Obrony Opolszczyzny. Film opowiada o wydarzeniach, uczestnikach i bohaterach walki o Region Opolski.

Zachęcamy do obejrzenia produkcji w zakładce projekty filmowe.

„OPOLSKIE TURYSTYCZNIE”, to projekt realizacji 30 spotów promocyjnych Województwa Opolskiego.

„ZAMKI I PAŁACE OPOLSZCZYZNY” CZ. 3. W filmie, pokazane zostały obiekty wraz z ich historią i życiem mieszkańców, a także tajemnicami i legendami powstałymi na przestrzeni wieków. Tym razem, nasz filmowy przewodnik Kamila Świerc, zaprosiła widzów do Łosiowa, Otmuchowa, Rozkochowa, Prószkowa i Mosznej.

Zachęcamy do obejrzenia produkcji w zakładce projekty filmowe.

ROK 2022 ZREALIZOWALIŚMY:

MOJŻESZOWE DZIEDZICTWO – to produkcja filmowa, w której zmierzyliśmy się z trudną przeszłością mieszkańców pochodzenia żydowskiego, zamieszkujących na terenach współczesnej Opolszczyzny. W filmie pokazana jest historia od czasów przybycia pierwszych Żydów do ich wygnania, zagłady i śladów jakie po nich zostały. Jest to pierwsza produkcja jaka powstała o tej tematyce w Województwie Opolskim.

Zachęcamy do obejrzenia produkcji w zakładce projekty filmowe.

ŚLĄSKI KOBIETY W POWSTANIACH I PLEBISCYCIE – to cykl pięciu filmów, w którym opowiadamy o Polkach, cichych bohaterkach „drugiego planu” biorących udział w powstaniach i plebiscycie. Ich miejsce, ich rola jako matek, żon, ale nie tylko w niezwykle trudnych czasach walk o odzyskanie niepodległości Śląska, znajdującego w granicach Niemiec.

Zachęcamy do obejrzenia produkcji w zakładce projekty filmowe.

PRZEBOJOWE OPOLE – to filmowy spot promocyjny zrealizowany dla Miasta Opola.

Zachęcamy do obejrzenia produkcji tutaj.

PIŁKA RĘCZNA W OPOLU. HISTORIE NIEZNANE.  W 59 rocznicę zdobycia tytułu Mistrzyń Polski przez piłkarki ręczne zespołu Odry Opole, z inicjatywy Zarządu Fundacji OFFilm, zorganizowane zostało spotkanie, pełne wspomnień dotyczących wydarzeń roku 1963 z nielicznymi już zawodniczkami. Była to, niezwykła uroczystość podczas której, dopiero po 59 latach wręczono puchary i pamiątkowe dyplomy. Prowadzący przypomnieli mieszkańcom miasta, wybrane historie zawodniczek, trenerów i działaczy, którzy przyczynili się do tego sukcesu. 

PODRÓŻUJ PO OPOLSKU – to filmowe spoty promujące Województwo Opolskie, zrealizowane na potrzeby emisji telewizyjnych i internetowych.

ZAMKI I PAŁACE OPOLSZCZYZNY cz. 2. Jest to drugi odcinek cyklu filmowego, pokazujący, nieznane lub mało znane obiekty, ich historie, losy właścicieli i wydarzenia z różnych okresów. W filmie tym wraz z Kamilą Świerc podróżowaliśmy do Zamków w Bożejowie, Miejscu, Karczowie oraz Pałaców w Pawłowicach, Rożnowie i Woskowicach.

Zachęcamy do obejrzenia produkcji w zakładce projekty filmowe.

NOC KULTURY – w muzeum Uniwersytetu Opolskiego, odbył się pokaz filmu „Luteranie”, zrealizowanego w ramach cyklu „Religie i wyznania Śląska Opolskiego”. Po pokazie widzowie mieli możliwość spotkania się z ks. Katarzyną Kowalską, jedną z 9 kobiet księży w Polsce, która opowiedziała swoją historię otrzymania święceń kapłańskich. W spotkaniu uczestniczył także  ks. Wojciech Pracki, proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu, który opowiedział niezwykła historię dokumentów bibliotecznych tzw. „Białych kruków”, znajdujących się w zbiorach jednej z Opolskich parafii Ewangelickich.

ROK 2021 ZREALIZOWALIŚMY:

Produkcja pierwszego odcinka cyklu filmów „Religie i wyznania Śląska Opolskiego” – Luteranie. W filmie pokazane zostało życie mieszkańców wyznania luterańskiego oraz różnorodność obiektów sakralnych od czasów głoszonych „prawd” Marcina Lutra na terenach Śląska Opolskiego tj. 1524 roku, do czasów współczesnych. Dzięki zachowanym dokumentom, (unikatowe pojedyncze egzemplarze drukowane od  XVI wieku tzw. “białe kruki”), poprzez wydania ksiąg i kazań pastorów dla wiernych z XVII i XVIII wieku.

Zachęcamy do obejrzenia produkcji pod linkiem.

Materiały prasowe dotyczące premiery pod linkiem.

Produkcja i premiera filmu „Tytan” filmowa biografia Andrzeja Hamady. Jest to opowieść, o człowieku, którego biografia obejmuje niezwykłe życie osoby, wydarzenia z nim związane od lat 30-tych,  XX wieku, aż do czasów współczesnych. To opowieść o Człowieku, który już za swego życia stał się cząstką 1000 letniej historii miasta Opola.

Zachęcamy do obejrzenia produkcji pod linkiem.

Produkcja i premiera filmu „Opole na weekend”. W filmie ukazujemy zmieniający się pejzaż miasta z jego zabytkami, miejscami historii, kultury, rozrywki, ważnych wydarzeń widziany oczami turysty, który wiele lat temu przyjechał na chwilę, a został na stałe. Na podstawie danych z Miasta Opola, w pierwszym tygodniu od premiery w roku 2021, film obejrzało ponad 80 tysięcy osób. Według opinii internautów i widzów podczas pokazów, „jest to najlepszy film promocyjny jaki kiedykolwiek powstał o Opolu”.

Zachęcamy do obejrzenia produkcji pod linkiem.

ROK 2020 ZREALIZOWALIŚMY:

Ze względu na ograniczenia pandemiczne zmuszeni byliśmy ograniczyć się do realizacji tylko jednej produkcji. Był to film „Zamki i Pałace Opolszczyzny” odc. 1, w którym podróżując balonem odwiedzamy zamki i pałace znajdujące się na trasie z Opola do Kędzierzyna Koźla. Przewodnikiem w podróży była Kamila Świerc Miss Polski 2017.

Zachęcamy do obejrzenia produkcji pod linkiem.

Premiera filmu 27 stycznia w kinie Helios w Opolu, „Moszna  historia, która nigdy się nie kończy…”.

O Zamku Moszna krąży wiele legend i w każdej z nich tkwi ziarenko prawdy. Zawiła jest również historia jego powstawania, a obiekt zawdzięcza swój ostateczny kształt prowadzonym przez stulecia pracom. Efektem jest niesamowita i bajkowa architektura.
Dziś, słynący z 99 wież i wieżyczek oraz 365 pomieszczeń Zamek, oczarowuje przybywających turystów z kraju i zza granicy. Uroku dodaje otaczający go park, jeden z największych i najcenniejszych w województwie opolskim. Park nie ma wytyczonych granic, łączy się z okolicznymi lasami, polami i wioskami.

 
Pomimo licznych i różnorodnych opracowań, obiekt i jego tajemnice nie były bohaterami fabularyzowanego filmu. Wprawdzie walory zespołu zamkowo-parkowego wykorzystywane były w produkcjach filmowych, jednakże nie ukazywały one historii związanej z tym miejscem i jego tajemnicami. W naszej produkcji pt. „Moszna historia, która nigdy się nie kończy” opowiadamy historię tego miejsca. Główne role zagrali zawodowi aktorzy z całego kraju, a o niezwykle interesującą aurę filmu zadbały grupy rekonstrukcyjne.

ROK 2019 ZREALIZOWALIŚMY:

Produkcja filmu pt. „Moszna historia, która nigdy się nie kończy”, zrealizowana na zlecenie Moszna Zamek Sp. z o.o.. Jest to opowieść, ukazująca historię zamku i jego mieszkańców w której fakty i mity przeplatają się z legendami, a opera mydlana miesza się z horrorem. Oglądając film: „Moszna historia, która nigdy się nie kończy…”, mamy możliwość odkrywania tajemnic zamku, podróżowania w czasie i przeżywania przygód wraz z bohaterami filmu.

Prace nad przygotowaniem i realizacją produkcji trwały ponad rok. Na planie pracowało ponad 70 osób.

Zdjęcia realizowano w czerwcu i lipcu 2020, od wczesnego poranka do późnych godzin nocnych nie tylko w Mosznej, ale także w Turawie, Opolu, Krapkowicach, Głogówku i Białej. Prace na planach filmowych codziennie obserwowało po kilkaset osób.

Premiera filmu odbyła się 27 stycznia 2020 w Kinie Helios w Opolu. Film dostępny jest w Zamku Moszna na płytach DVD w trzech wersjach językowych; polskiej, niemieckiej, angielskiej.

Produkcja VI części filmu w ramach serialu „Opole miasto legend i tajemnic”. Tytuł „Nowe życie miasta”. W filmie opowiadamy o okresie odbudowy i rozwoju miasta po II wojnie światowej do lat 90-tych XX wieku. Niezwykle istotne dla realizacji filmu były wspomnienia żyjących świadków i uczestników wydarzeń dotyczących zmian w mieście oraz bogata dokumentacja filmowa i zdjęciowa.

W roku tym zakończyliśmy projekt dotyczący organizacji w Opolu, eventów z okazji otwarcia po rewitalizacji dwóch placów miejskich Opola, Placu św. Jana Pawła II i placu św. Sebastiana. Dodatkowo zrealizowaliśmy filmowy dokument z prac rewitalizacyjnych „Opolskie place wczoraj i dziś”, w którym wykorzystane zostały ilustracje-ikonografie (zdjęcia, fotografie, ryciny…), wypowiedzi ekspertów, wypowiedzi mieszkańców. Pokaz premierowy filmu odbył się w październiku.

Był to rok w którym, po raz kolejny przeprowadziliśmy dla uczniów szkół zawodowych Opola, warsztaty z zakresu komunikacji w sporach – mediacji.

ROK 2018 ZREALIZOWALIŚMY:

Produkcja filmu pt. „Byczyna utracone dziedzictwo”. W filmie oprowadzamy widza po małej miejscowości województwa opolskiego, w której toczące się na przestrzeni wieków wydarzenia, mogły mieć wpływ na historię Polski. Film ten otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Krótkometrażowych Filmów Turystycznych w Warszawie.

Zrealizowaliśmy produkcję V części serialu „Opole miasto legend i tajemnic” pt. „Z Niemiec do Polski”. W filmie pokazujemy istotne wydarzenia lat 1914-1945 z życia miasta Opola. To okres tragicznych losów mieszkańców pochodzenia polskiego i żydowskiego oraz niechlubnej przeszłości faszyzmu.

W roku tym rozpoczęliśmy szkolenia dla młodzieży szkół ponadpodstawowych Opola, z mediacji rówieśniczych. Szkolenia były prowadzone przez mediatorów Fundacji w formie warsztatów.

Na  zlecenie NBP/O Opole, zrealizowaliśmy produkcję Pikniku z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

 

Po kilku latach zbierania materiałów, setkach spotkań, kilkudziesięciu wywiadach, zebranych ok. tysiąca zdjęć, zakończyliśmy prace przy książce. Dysponując tylko środkami własnymi wydaliśmy książkę „Piłka ręczna w Opolu. Historia nieznana”. Zostało jeszcze u nas w archiwum mnóstwo materiałów, które postaramy się wydać w kolejnej publikacji.

ROK 2017 ZREALIZOWALIŚMY:

Realizacja dwóch filmów w ramach serialu „Opole miasto legend i tajemnic”. Trzeci odcinek to „Czas burz i zamętu”. W filmie pokazano okres funkcjonowania miasta, w tym klęsk, powodzi, pożarów oraz wydarzeń z lat 1532 do 1742, mających wpływ na istnienie Opola i Polski. Realizacja tego odcinka była niezwykle trudna, ponieważ do czasów współczesnych z zabytków architektonicznych niewiele zostało.

Czwarty odcinek „Złote czasy przemysłu i rejencji”. To film, w którym pokazano dzieje miasta lat 1742 – 1914, tj. czasy rozwoju i urbanizacji. Istotny wpływ na zmiany i rozkwit przemysłu cementowego, browarniczego, tytoniowego i handlowego, miała nieliczna grupa przemysłowców niemieckich pochodzenia żydowskiego. By oddać wierny obraz rozwoju przemysłu, część zdjęć kręciliśmy na Śląsku.

W roku tym, zrealizowano także dwie inscenizacje teatralne (w marcu i listopadzie), w Kościele Klasztoru Franciszkanów. Były to rekonstrukcje z pobytu króla Jana Kazimierza w Opolu w roku 1655, w trakcie których uroczyście odczytano oryginał Uniwersału Królewskiego o powstaniu przeciw Szwedom.

W roku tym kontynuowaliśmy zbieranie materiałów do Książki – albumu “Piłka ręczna w Opolu. Historia nieznana.

ROK 2016 ZREALIZOWALIŚMY:

Realizacja drugiego odcinka filmu w ramach serialu „Opole miasto legend i tajemnic”. Tytuł „Opole Piastów”. W filmie pokazano dzieje ponad 300 letniego okresu panowania Piastów Opolskich. Czasy świetności oraz tragiczne losy tej dynastii.

W ramach współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Opolu zrealizowano dwa filmy przyrodnicze pt. „Na tropach Puszczy Śląskiej”, w których omówiono i pokazano zmiany w przyrodzie na przestrzeni tysięcy lat, na terenach obecnej Opolszczyzny.

W roku tym ukazał się cykl artykułów historycznych dotyczących wybranych wydarzeń z historii miasta Opola, opracowanych przez członków Fundacji w miesięczniku „Opole i kropka”.

ROK 2015 ZREALIZOWALIŚMY:

Jest to rok w którym realizujemy kolejny odcinek filmu krajoznawczego oraz rozpoczynamy produkcję pierwszego odcinka serialu „Opole miasto legend i tajemnic”:

„Kędzierzyn Koźle – na szlaku rzecznych dróg”, to historia miejscowości powstałej po połączeniu 4 mniejszych, Kędzierzyna, Koźla, Sławięcic i Kłodnicy. Opowiadamy o czasach świetności jak i zmianach występujących na przestrzeni wieków. To historia jednego z największych portów śródlądowych w Europie na początku XX wieku.

„Opole – prapoczątek” – jest to historia powstawania osady, grodu połączona z życiem mieszkańców od IX do XI wieku. By oddać wierność przekazu jak mogło wyglądać Opole 1000 lat temu, zdjęcia do filmu kręciliśmy w różnych zakątkach Polski.

ROK 2014 ZREALIZOWALIŚMY:

Zrealizowaliśmy pierwsze produkcje dwóch filmów krajoznawczych:

„Pokój z widokiem” – jest to opowieść o Stobrawskim Parku Krajobrazowym w sercu którego znajduje się mała miejscowość z bogatą tradycją historyczną i uzdrowiskową.

„ Głuchołazy szlak złota i czarownic” – to opowieść o nieznanych i mało znanych walorach miasta z ciekawą historią wydobywczą złota i walorami leczniczymi, położonego w Górach Opawskich.

OFFILM W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Skip to content